MERKÜR GERİ GİDİYOR 3-23 ARALIK 2017 ve sonrası

 Astrolojinin en popüler konusuna anlam katabilecek miyiz acaba ?

Merkür Yay Burcunda geri gidince konu her zaman adalet, anlam arayışı ve yükselmek, genişlemekle ilgili olacaktır. Bunların hepsiyle ilgili kendi içinizde ve dış dünyada eş zamanlı olan yeni olaylar yaşarsınız veya kendi içinizde bu dış olaylara yeni anlamlar yüklersiniz. Konu seçkincilikle, elitizmle ve yabancı kültürlerle ilgili olabilir ama her zaman arkasında ilahi adaleti bulmak, ümid etmek ve buna ilişkin kendi içinizde yeni umutlar ve disiplinler keşfetmekle ilgili olur. Din ve felsefe burada işin içine karışır, bilinciniz fark etmese bile kendinizi bu gibi konuların yargısında veya yargılayıcısı konumunda bulursunuz. Yani büyük ihtimalle oldukça fazla dünyevi ve buyurgan olmanız, yada böyke hissetmeniz söz konusu olur. Oysa Merkür geri giderken tek yapmanız gereken eski halinizin tam tersi olan dünyaya bir göz atmaktır. Çünkü esas sorulması gerekenler hızdan dolayı büyük ihtimalle atlanmış veya hak ettikleri ilgiyi görmemişlerdir. Şimdi bu geri gidiş eski tutumunuzu yeniden değerlendirmenizi hatırlatır. Bir çeşit içe dönme terimi bu yüzden dile getirilir. Ama eğer zaten siz son zamanlarda fazlasıyla iç dünyanızda yaşadıysanız, o zaman şimdi, dış dünyada ürünler verme ve sosyalleşme zamanı da olabilir sizin için. Yani bir anlamda öyle-ya da böyle kendinizi merkeze almalısınız. Her şeyin politikleştiği ülkemizde özellikle bunu sık-sık hatırlamanız gerekiyor.

Anlam arayışı herkesin kendisine göre şekillendirdiği doğrulardan çoğalır; çünkü temeli hayat tecrübesidir. İşte şimdi tam da bu kaynakları yeniden değerlendirme zamanı geldi. Çünkü 18 Aralık’taki yeniayda büyük ihtimalle kendiniz için uzun- upuzun sürecek olan yeni bir taahhüte gireceksiniz. Bunu fark etmeniz 26 Aralık veya 10 Ocak tarihini bulabilir. Tam bu önemli ve ümitli başlangıçtan önce Merkür’ün geri gidişini, bir son durak değerlendirmesi olarak yorumluyorum.

Bu yüzden bu son aylar yaşadıklarınız ve onlara verdiğiniz anlam fazlasıyla önemli. En azından geriye dönüp, 18 Kasım yeniayını ve Ağustos ayındaki Güneş tutulmasını bir daha okumanızı öneririm. Bu önümüzdeki 20 gün içinde kendinizi ve başkalarını yargılamadan, hoşgörüyle ulaşabileceğiniz bir anlam hedefi var mı? Eğer varsa ona tüm ellerinizle sarılmanızı ve gelecek yılın hedefi yapmanızı öneririm. Dış dünyadan çok daha önemli olan kendi hayatınızı merkeze alarak bu maceraya atılmanızı ama mutlaka adımları yavaştan almanızı hatırlatırım. Kendiniz için yüksek ve ulaşılmaz olanı ancak bu şekidle, her seferinde bir adım atarak gerçek dünyaya indirebilir ve herkes için faydalı bir hale getirebilirsiniz. Başka türlü kısa vadede, bu içinde bulunduğumuz bulmacadan çıkış bulabilmek pek mümkün gözükmüyor. Tabi bu sözüm hayatı bir macera bulmacası olarak görenler için. Diğerleri zaten bulmacayı çoktan çözdüklerini veya bildiklerini düşünüyor olabilirler.

Bu iki zümrenin, (bilenlerle bilmeyenler veya hükmedenlerle sıradan olanlar vbg.) şimdi hayatta karşı karşıya gelmesi büyük bir ihtimalle bu ayın önemli bir konusu olacak. Yani hayata adalet dağıtmakla yükümlü olanlar (otorite ve düzenin başında olan ölümsüzler) ile sıradan hayatını yaşamakta olan ölümlüler. Bu iki zümre Aralık ayı içinde ve hatta Ocak ayında sürekli olarak adalet arayışında ve sorgusunda yüz-yüze gelebilirler. Aynı karşı-karşıya geliş, dış dünyada olduğu gibi iç dünyanızda da olacak. Kendi içinizdeki ahlak ve anlam arayışıyla bunu uygulamaya alan egonuz ve karar merciiniz içsel olarak bir çatışmada kalabilir. Hangisini seçmeye gönüllü olduğunuz sizin gerçek kimliğinizi bulma yolculuğunuzu da belirleyecektir. Kendinize kulak vermenizi ve bunu özellikle Merkür geri giderken yapmanızı öneririm. Bu her ne anlama geliyorsa sizin için, onu takip edin, geri alın-bir daha yapın. O hep yapmak istediğiniz düzeltmeyi veya geriye sayımı şimdi yapın. Ama önce kendinize itiraf edin, sonra adım atın. Zaten belki kendinize olan itirafla dış dünyada her şeyi değiştirmiş olabilirsiniz. Gerçekleri dışarıda değil kendi içimizde arama zamanındayız. Merkür’ün Yay Burcu’nda geri gitmesinin özet anlamı aslında sadece budur. Bu aralar "hangisi gerçek ?" sorusunu sıkça soracağımız bir zamandayız. Büyük yargılar, peşin hükümler yolumuzu sıkça kesecek ve farklı perspektifleri mecbur kılacak.  

İyi yolculuklar dilerim. Uzun-upuzun bir yolculuk olacak önünüzde. Aceleye hiiiiç hacet yok.  

Sevgiyle geride, kendinizde kalın.

Meltem Ersoy  3 Aralık 2017 

 www.astrolojivebiz.com tüm hakları saklıdır - Tasarım: Hatice Çakmak  |  Uygulama: www.teknoakademi.com